Tradicijos

Šabatas

Šabatas – septintoji savaitės diena (šeštadienis), prasidedanti penktadienio vakare ir trunkanti iki saulės nusileidimo šeštadienį.
Senajame Testamente skelbiama: „Atmink šeštadienio dieną ir švęsk ją: šešias dienas dirbk ir baik visus savo darbus, o septintą – visus darbus daryk tik Dievui“. Šią dieną negalima dirbti kasdienių darbų, išimtis galioja tik tuo atveju, jei iškyla pavojus gyvybei ir sveikatai.
Gimnazijoje kiekvieną penktadienį bendraamžių būryje švenčiamas šabatas. Po tradicinės maldos stebimi klasių pasirodymai, dainuojama, bendraujama.

Roš ha-Šana

Roš ha-Šana – žydų Naujieji Metai, švenčiami rugsėjo - spalio mėnesį. Tai nueinančių metų pabaigos ir naujų pradžios simbolis.
Pirmąją šventės dieną žmonės eina prie vandens telkinio ir iškrato savo drabužių kišenes, kad atsikratytų nuodėmių. Svarbus Roš ha-Šana akcentas – iš avino rago padaryto šofaro pūtimas, kuris tikintiesiems primena apie artėjantį Dievo teismą.
Naujametiniam stalui gaminami saldūs, skanūs patiekalai. Būtinai patiekiama kepta žuvis su galva, valgoma apvali chala, granatai, obuoliai, medus.
Per Roš ha-Šana visa gimnazijos bendruomenė vaišinama obuoliais su medumi, kad metai būtų saldūs.

Chanuka

Chanuka – šviesos šventė. Chanuka (hebr. atsinaujinimas, apšvietimas) švenčiama aštuonias dienas nuo Kislevo mėn. 25 d. (gruodžio mėn.). Ja paminimas pergalingas Judėjos sukilimas. II a. Aleksandrui Makedoniečiui užkariavus Jeruzalę, Judėja tapo helenistinio pasaulio dalimi.
Tai pati linksmiausia ir mylimiausia vaikų šventė, pilna šviesos, stebuklo laukimo, žaidimų ir dovanų. Per Chanuką vaikai valgo spurgas ir blynus, žaidžia su savivonu (hebr. sukučiu), uždega žvakes chanukijoje – aštuonių žvakių žvakidėje.

Sukot

Sukot – žydų išsilaisvinimo iš Egipto vergijos ir kelionės per dykumą iki Šventosios žemės šventė.
Sukot prasideda Tišrėjaus mėn. 15 d. (rugsėjo – spalio mėn.) ir tęsiasi savaitę laiko. Šventės metu žydai stengiasi miegoti arba bent jau valgyti ir praleisti kuo daugiau laiko sukoje – laikinoje palapinėje, kuri statoma iš bet kokios medžiagos, svarbu, kad stogas nebūtų aklinas, turi matytis dangus.
Dar vienas šios šventės paprotys – sudaryti puokštę iš keturių rūšių augalų šakų ir lapų: lulav (hebr. palmės šakelė), hadas (mirta), arava (gluosnis) ir etrog (citronas – į didelę citriną panašus vaisius).
Per šią šventę mokykloje pastatytoje sukoje vyksta pamokos, vaikai mėgsta joje laiką leisti per pertraukas ir po pamokų.

Jom Kipuras

Jom Kipuras – tai viena svarbiausių žydų religinių dienų, kuri vyksta Tišrėjaus mėnesio 10 dieną (tarp rugsėjo 14 d. ir spalio 14 d.). Tai atpirkimo diena, skirta išpažintims bei apsivalymui nuo nuodėmių. Per Jom Kipurą rengiamasi baltais drabužiais, pasninkaujama ir visą dieną meldžiamasi sinagogoje.

Tu bi Švat

Tu bi Švat – medžių Naujieji metai, kurie simbolizuoja gamtos pabudimą po žiemos.
Per šią šventę gimnazijoje organizuojama mugė, kurioje mokiniai prekiauja vaisiais, pyragais, sultimis ir kitais jų paruoštais patiekalais, o surinktus pinigus siunčia į Izraelį medžių sodinukams pirkti arba aukoja vaikų namams

Purimas

Purimas (hebr. burtai) – pavasario šventė, kurios metu švenčiamas žydų išgelbėjimas valdant Persijos karaliui Achašverošui. Tai žydų išsilaisvinimo iš piktojo Amano šventė.
Purimas yra linksma ir visų mėgstama šventė, per kurią vyksta linksmi teatralizuoti pasirodymai, karnavalinės eisenos, dovanojamos saldžios dovanos, valgomi pyragėliai „Amano ausys“.

Pesachas

Pesachas – tai laisvės ir žydų tautos išlaisvinimo iš egiptiečių vergovės šventė.
Per Pesachą valgomi macai – ploni paplotėliai iš miltų ir vandens. Tradiciniai patiekalai: kietai virtas kiaušinis, vištos sparnelis arba avienos kaulas, karčios daržovės, saldi vaisių mišrainė. Per šventę ant stalo dedamas indas su sūriu vandeniu, į jį mirkomos ir valgomos aitrios daržovės. Sūrus vanduo simbolizuoja vergų ašaras, o daržovių aitrumas – jų kančias.
Gimnazijoje ruošiamas Pesacho sederis, pasakojama žydų tautos istorija.

Šavuot

Šavuot – Toros įteikimo šventė. Praėjus septynioms savaitėms po Pesacho švenčiamas Šavuotas – Toros garbei skirta šventė. Šią dieną sinagogoje ypatingu būdu giedami Dešimt Dievo įsakymų, kurių visi klauso stovėdami. Taip tarsi atkuriama situacija, kai žydai, stovėdami Sinajaus kalno papėdėje, klausė paties Dievo lūpomis tariamų žodžių.
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas ir programavimas