Gimnazijos istorija
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija – dieninė bendrojo lavinimo mokykla, vykdanti pradinio, pagrindinio, vidurinio ir neformaliojo ugdymo programas lietuvių kalba. Gimnazija pavadinta žymaus žydų rašytojo Šolomo Aleichemo vardu. Jos steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybės taryba.
Gimnazija įkurta 1989 m. spalio 2 d. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2012 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. V-1753 (akredituota vidurinio ugdymo programa). Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2013 m. vasario 15 d. sprendimu Nr. 1-1082 ,,Dėl Vilniaus Šolomo Aleichemo vidurinės mokyklos (struktūros) pertvarkos“ Vilniaus Šolomo Aleichemo vidurinė mokykla pertvarkyta į Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnaziją. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2013 m. gegužės 15 d. sprendimu Nr. 1-1244 ,,Dėl Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnazijos pavadinimo pakeitimo“ mokyklai suteiktas Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos pavadinimas.
Mūsų Gimnazija yra vienintelė valstybinė žydų mokykla Lietuvoje. 2002 m. mokyklą baigė pirmoji žydų abiturientų laida.
Gimnazijos koncepcija – puoselėti ilgaamžę žydų tautos kultūrą, auklėti jaunąją kartą, kaip dorus ir sąžiningus Lietuvos Respublikos piliečius, ugdyti vaikus, remiantis žydų tautos tradicijomis. Nors mokykla yra pasaulietinė, tačiau čia švenčiamos žydų religinės šventės, dirbama pagal žydų švenčių kalendorių.
Šiuo metu gimnazijoje mokosi 522 mokiniai, dirba 56 mokytojai, turintys reikiamą pedagoginę ir profesinę kvalifikaciją. Mokytojų kolektyvą sudaro: 21 mokytojas, 17 vyresniųjų mokytojų, 6 metodininkai, 2 mokytojai ekspertai, 2 mokytojai, kuriems suteiktas mokslo daktaro vardas. Gimnazijoje dirba pagalbos mokiniui specialistai, tai yra: socialinė pedagogė, psichologė, logopedė, specialioji pedagogė, trys mokytojo padėjėjai.
Gimnazija yra tarptautinio, vieno seniausių ir nuolat veikiančių Rytų Europos žydų švietimo tinklo „ORT – Amatų bei žemės ūkio darbo draugijos“ (rus. Общество ремесленного и земледельческого труда), kitaip žinomo kaip „Kvalifikuotų amatų skatinimo asociacija“, dalis. Šis tinklas teikia tarptautinius standartus, metodikas ir paramą mūsų STEAM programoms.
Skirtingų tautybių gimnazijos moksleiviai turi galimybę išmokti 5 kalbas: lietuvių (turi gimtosios kalbos statusą), hebrajų, anglų, prancūzų ir rusų. Visi dalykai yra dėstomi lietuvių kalba. Gimnazijoje veikia skaitykla-biblioteka, įrengti 2 informacinių technologijų, 2 technologijų, 4 įvairių užsienio kalbų, 1 fizikos, gamtos mokslų (chemijos, biologijos), 2 socialinių mokslų, 3 matematikos, 3 lietuvių kalbos ir literatūros, 1 hebrajų kalbos, 1 menų ir 1 logopedo kabinetai.
Gimnazijoje puoselėjamos prasmingos neformaliojo ugdymo tradicijos, kasmet veikia įvairūs būreliai: lietuvių bei užsienio kalbų, šokių, programavimo, keramikos, sveikos mitybos ir judesio lavinimo, stalo teniso, mentalinės aritmetikos, programų kūrimo išmaniems įrenginiams, foto – video, dailės, žurnalistikos, futbolo, krepšinio, šachmatų, žydų tradicijų, taip pat choras, matematikos akademija, Lego, karate, STEAM, ir kt.
Gimnazija aktyviai bendradarbiauja su Izraelio Švietimo ministerija ir programa Hefziba, kuri kiekvienais mokslo metais suteikia galimybę mokytojams iš Izraelio dėstyti gimnazijoje hebrajų kalbą. Kasmet organizuojamos hebrajų kalbos ir žydų tautos tradicijų bei istorijos olimpiados tarp Baltijos šalių žydų mokyklų mokinių.
Gimnazijoje švenčiamos visos žydų tautos šventės pagal žydų kalendorių, kurių metu mokiniai mokosi žydų kultūros tradicijų ir etikos. Kiekvieną penktadienį mokykla švenčią Šabatą. Moksleiviai sako tradicinį Kiddush ir uždega žvakes. Kiekviena klasė gauna ką tik iškeptą chalą.
Gimnazija dalyvauja įvairiuose mokyklos, miesto, šalies ir tarptautiniuose projektuose, kurie padeda palaikyti santykius su Izraeliu ir motyvuoja mūsų mokinius mokytis hebrajų kalbos. Vieno iš projektų pavadinimu „Dvyniai“ metu 6 klasės mokiniai tiesiogiai bendrauja su Izraelio moksleiviais. Kiekvienais metais vykstančio projekto Bar-Bat Mitsva metu 7 klasės mokiniai ruošiasi savo Bar-Bat Mitzva šventei – pilnametystės šventei pagal žydų tradicijas. Projektus „Mano šeimos istorija“, „Žydų objektyvas“ organizuoja muziejus „Anu“ Tel Avive. Dalyvaudami šiuose projektuose mokiniai kartu su tėvais ir seneliais renka informaciją apie savo giminės istoriją, kuria nuostabius darbelius, fotografuoja įsimintinus žydų tradicijų momentus. Projekto nugalėtojas vyksta į Jeruzalę, o jo darbai vienerius metus eksponuojami muziejuje „Anu“. Mokiniai taip pat dalyvauja projekte TALAVI (Los Andželas, Tel Avivas ir Vilnius). Moksleiviai turi galimybę aplankyti įvairias šalis, gyventi šeimose, pažinti JAV ir Izraelio kultūrą. Kiekvienais metais projekte „Šaknys“ dalyvauja 10 klasių mokiniai, vykstantys į įvairias šalis ir susipažįstantys su žydų Holokausto tragedija.
Mūsų mokyklos mokiniai – nenuilstantys Lietuvos žydų bendruomenės gyvenimo dalyviai. Jie aktyvūs įvairiuose bendruomenės rengiamuose projektuose ir šventėse. Taip pat gimnazija yra užmezgusi nuoširdų ir draugišką ryšį su Izraelio studentų bendruomene Lietuvoje. Jauni izraeliečiai padeda mūsų mokiniams suprasti šiuolaikinį Izraelio gyvenimą, kultūrą ir tokias šventines ar atminimo progas kaip Yom haZikaron, Izraelio žuvusių karių atminimo dieną, Izraelio Nepriklausomybės dieną.
2021 m. gimnazija pradėjo bendradarbiauti su Izrelio Ron Vardi Gabių vaikų centru. Ron Vardi ir Šolomo Aleichemo mokyklų mokiniai dalyvauja bendruose projektuose, atlieka bendrus mokslinius tyrimus.
Gimnazijos mokytojai nuolat bendradarbiauja su Europos žydų mokytojų ir pedagogų tinklu „Centropa“, kuris rūpinasi žinių apie žydų gyvenimą Europoje išsaugojimu ir plėtojimu.
2022 m. Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos mokytojai tapo Žydų nacionalinio fondo KKL – JNF (Keren Keymeth LeIsrael) ambasadoriais Lietuvoje. Pirmoji pedagogų grupė dalyvavo Tarptautiniame ekologinio sionizmo seminare Izraelyje. Šio bendradarbiavimo tikslas – pasaulinis mokytojų ir mokinių švietimas, žydų identifikacijos bei meilės Izraeliui stiprinimas, žydų tautos paveldo visapusiškas išsaugojimas ir didinimas. Žydų mokyklų atstovai iš viso pasaulio aktyviai lanko KKL – JNF mokomuosius seminarus žydų bendruomenėse, istorinius, meninius, pažintinius bei kultūrinius sionistinius renginius bei įžymias vietas. Vėliau savo žinias ir patirtį skleidžia per specialiąsias edukacines programas vaikams ir jaunimui, ugdo būsimus Izraelio ir diasporos lyderius.