Šolom Aleichemas

1859 03 02 – 1916 05 28

Gyvenimo ir kūrybos kelias

Šolom Aleichemas – žydų rašytojo Šolomo Rabinovičiaus pseudonimas. „Šolom Aleichem“ išvertus iš hebrajų kalbos reiškia „Taika jums“. Taip, linkėdami vienas kitam taikos, žydai sveikinosi vienas su kitu. Šiais pasisveikinimo žodžiais rašytojas tarsi įžengia į kiekvieno paprasto žmogaus namus.

Būsimasis rašytojas gimė 1859 metų kovo 2 dieną miestelyje Perejaslavlyje, Poltavos gubernijoje (Ukraina). Berniukas gavo tradicinį žydų religinį išsilavinimą, beveik iki 15 metų studijavo Bibliją ir Talmudą chedere ir namuose. 1873–1876 metais mokėsi Perejaslavlio rusų gimnazijoje, kurią baigęs tapo privačiu rusų kalbos mokytoju. 1877-1879 metais dirbdamas namų mokytoju turtingo žydo-pirklio namuose, pamilo savo jaunąją mokinę Olgą Lojevą. Trejus metus merginos tėvai buvo patenkinti mokytoju, bet, sužinoję apie jaunuolių jausmus, jį išvarė. Nuo to momento prasidėjo jaunuolio klajonės beieškant darbo.

Pirmiausiai jis patraukė į Kijevą, bet, neradęs darbo, apsistojo Lubne, kur dvejus su puse metų dirbo valstybiniu rabinu, t.y. pareigūnu, atstovaunančiu žydų bendruomenei valstybės įstaigose. Lubnuose pradėjo rašyti rusų ir hebrajų kalbomis. 1883 metais Šolom Aleichemas sugrįžo į Kijevą ir ten netikėtai sutiko Olgą Lojevą. Jaunuoliai susituokė ir įsikūrė netoli Kijevo. Čia rašytojas užsiėmė kūrybine veikla. 1880 m. jis nusprendė rašyti jidiš kalba. Žurnale „Idišer Foksblatas“ išspausdinamas jo pirmas apsakymas „Du akmenys“.

Vėliau pasirodo novelės „Geriausi metai“, „Peiliukas“, pjesė „Gydytojas“, kurie jau buvo pasirašomi slapyvardžiu Šolom Aleichem. Po uošvio mirties 1885 metais Šolom Aleichemas gauna didelį palikimą ir užsiima komercine veikla, bet po kurio laiko subankrutuoja. Dar būdamas turtingas, jis spėja išleisti du didelius „Žydų liaudies bibliotekos“ tomus, kuriuose spausdino ne tik savo, bet ir kitų (rašančių jidiš kalba) rašytojų kūrinius. Šiuo leidiniu jis padidino jidiš kalbos ir literatūros vaidmenį žydų kultūroje. Likęs be pinigų, rašytojas tęsė savo literatūrinę kūrybą bei veiklą. Visų jo kūrinių prototipais tampa žmonės, kuriuos jis sutikdavo Ukrainos miestuose bei miesteliuose, kurių dalia buvo kova už duoną kasdieninę, tačiau niekad jie neprarasdavo humoro jausmo ir tikėjimo šviesesne diena.

Pirmosios Rusijos revoliucijos įvykiai, antižydiški antpuoliai, kurių liudininku jis tampa Kijeve, priverčia visą šeimą 1905 metais palikti Rusiją, ir prasideda klajonės po platųjį pasaulį. 1906 metų rudenį rašytojas atvyksta į Niujorką. Kiekviename JAV mieste jį šiltai sutinka žydų bendruomenė. 1908 metais Šolom Aleichemas pradeda savo turnė po Rusijos ir Lenkijos miestus. Mylimą rašytoją visur džiaugsmingai sutinka, tačiau jis kelionės metu suserga tuberkulioze. Po dviejų sunkios ligos mėnesių jis išvyksta į Italijos kurortą. 1908 metų spalio mėn. iškilmingai paminėtos rašytojo literatūrinės veiklos metinės. Tais pačiais metais Varšuvoje pradėjo eiti daugiatomis apsakymų rinkinys, į kurį įtraukti beveik visi Šolom Aleichemo kūriniai, pasirodę iki Pirmojo pasaulinio karo. 1909 metais leidykla „Šiuolaikinės problemos“ išleido Šolom Aleichemo kūrinių rinktinę rusų kalba. Knyga sulaukė šilto skaitytojų vertinimo. 1908-1914 metais, gydydamasis Italijos, Šveicarijos, Austrijos ir Vokietijos kurortuose, Šolom Aleichemas nenutraukė savo visuomeninės veiklos, sekė visuomenines, politines ir literatūros naujienas, 1912 m. parašė romaną „Kruvinas juokas“.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, rašytojas su šeima iš Vokietijos persikelia į Daniją, o 1914 metų pabaigoje – į JAV. 1916 metų gegužės 28 dieną Niujorke jis miršta, taip ir nesulaukęs karo pabaigos.

Šolom Aleichemo kūriniai išversti į daugelį kalbų ir kitakalbiams skaitytojams kiekviena jo knyga tampa žydų literatūros „vizitine kortele“. Rašytojas sugebėjo iš vidaus pavaizduoti įvairialypį žydų gyvenimą Rusijoje XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje, jų buitį ir miestelio gyventojų pasaulio suvokimą. Rašytojas sukūrė herojų tipus, kurie tapo klasikiniais: kantrų ir supratingą Tevje-pienininką, „oro žmogų“, sugniuždytą tikrovės Menachemą -Mendlą, neturėjusį vaikystės, nuoširdų ir jautrų berniuką Motlą ir daugelį kitus, taip atpažįstamus ir mylimus iki mūsų dienų.
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas sukurtas