Žydų Naujieji – ką reikia žinoti

2023-09-15
● Roš Hašana (pažodžiui „metų galva“) – tai žydų Nauji metai. Kasmet šios šventės data skiriasi, atsižvelgiant į judėjų kalendorių. Šiemet ji švenčiama rugsėjo 15 d. ir pasitinkame 5784-uosius metus!
● Šventės simbolis – avino ragas (šofaras). Jis pučiamas kasdien po rytinių maldų sinagogoje visą mėnesį iki Naujų metų, taip kviečiant žydus atlikti atgailą (tšuvą): pripažinti suklydimus, priminti sau blogų poelgių pasekmes ir pasižadėti jų nekartoti.
● Išvakarėse visų, kuriuos per metus galėjome nuskriausti, prašoma atleidimo ir stengiamasi atleidimą suteikti visiems, kurie jo prašo.
● Pirmąją šventės dieną yra einama prie upės ar kito vandens telkinio, kur iškratomos drabužių kišenės, taip simboliškai išsivaduojama iš nuodėmių, kurias nusineša vanduo.
● Ant šventinio stalo turi būti žvakės, vynas ir apvalios chalos su razinomis. Apvali forma simbolizuoja metų ciklo ratą, o razinos – žmogaus gyvenimo saldumą ir lengvumą. Dažnas linkėjimas – saldžių metų, todėl valgomi obuoliai, mirkant juos meduje.
● Šventinio stalo akcentas – tai žuvies galva. Taip žmonės išreiškia savo norą Naujaisiais metais būti galvoje, o ne uodegoje, t. y. būti sėkmingais įvairiose gyvenimo sferose.
● Per žydų Naujuosius įprasta valgyti granato vaisių, pilną sėklyčių. Sakoma, kad jų yra 613 – lygiai tiek, kiek Toroje priesakų.
● Roš Hašana šventė nėra labai linksma, nes žmogus skatinamas apmąstyti savo gyvenimą bei tai, kas jame buvo padaryta blogo. Tačiau tai nėra ir liūdna šventė, nes tai – ir galimybė pakeisti savo gyvenimą gera linkme.
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas ir programavimas