Šiąnakt daug kas yra pasinėręs į Helovino paslaptis, tačiau...

2022-10-31
Šiąnakt daug kas yra pasinėręs į Helovino paslaptis. Tačiau, jei Jūs manote, kad šį šventė yra baisi – pasižiūrėkime, kas slypi tikroje žydų liturgijoje! Blogio akys, puolusių angelų dvasios ir net, galbūt, pirmoji ragana Lilit. Ir vis dėlto... Atmesdami visą tą vaiduoklišką kontekstą, daugelis žydų šeimų nešvenčia Helovino arba švenčia jį kitaip. Kodėl?
Pirmiausia dėl šventės pagoniškos kilmės. Juk žydai taip pat nešvenčia Kalėdų ar Valentino dienos (gali, aišku, gauti meilės atviruką, bet negali minėti šventojo Valentino).
Originali Helovino šventės esmė – rodyti kaimyniškumą, kai vaikai dėvėdami specialius kostiumus, vaikšto po kitų žmonių namus, sakydami: „Pokštas arba saldainis“. O kaip rodo kaimyniškumą graži žydų žeima? Vienas iš būdų – ant namų kabanti mezuza.
Religingos žydų šeimos negali švęsti Helovino, nes tai prieštarauja jų įsitikinimams ir religinėms tiesioms. Mes tai gerbiame.
r vis dėlto... Esame tikri, kad:
🎃🍡 Saldainių dalijimas ir moliūgų drožinėjimas neprilygsta tikėjimui vaiduokliais ar kitomis baisybėmis.
🎃🍡Švęsti rudenį yra neatsiejamas žydų paprotys, derliaus nuėmimo sezonas yra mūsų mylimos Sukkot šventės pagrindas.
🎃🍡Galbūt, šiąnakt, norėdami pagilinti savo žydų kultūros žinias, daug kas papuošė savo namus Tevjė sapno vaiduokliu arba ayin ha'rah virš savo buto durų?
Žinoma žydų rašytoja Marion Haberman, kurianti savo „Žydų mamos gyvenimo“ kanalą YouTube platformoje pasakoja, kodėl svarbu mokėti atsakingai nubrėžti ribas: „Mano trimetis sūnus neseniai paklausė manęs, kas yra vaiduokliai, ir aš greitai atsakiau, kad tai yra „baisūs dalykai“ (nes kaip ikimokyklinukui paaiškinti, kas yra „nemirę?“). Bet kai kitą kartą jis paklausė apie raganas, aš jau turėjau išsamų atsakymą! Pasakiau jam, kad kai kurie žmonės tiki, jog maišant visokius neaiškius eliksyrus dideliame verdančiame puode gali savaime nutikti įvairių dalykų. Bet mes, graži žydų šeima, tikrai žinome, kad tai neįmanoma. Mes tikime, kad visko galime pasiekti tik būdami savimi bei patys veikdami. Pasakiau savo vaikui tai, ko mane visada mokė mano rabinai, kad Dievas davė mums pačią stebuklingiausią galią patiems atsakyti už savo pačių jausmus, už savo pačių padarytus gerus ar blogus darbus".
Todėl visiems, šią naktį jaučiantiems tą keistą „Helovino kaltės“ prieskonį, patariame... šiek tiek atsipalaiduoti... Tiesiog kartu pasidžiaukime, prisimindami labai draugišką, šiltą, šeimynišką ir kaimynišką, dalinamų košerinių saldainių kupiną, nereliginį Heloviną!
Visiems gražiausi rudeniniai linkėjimai nuo nuostabiausių mūsų mokyklos pirmokėlių, kuriuos jų auklėtojos – Vilma Žiedavainytė-Beliūnienė ir Vaidota Macienė moko puošti pasaulį tik gerais, savo pačių padarytais darbais ir poelgiais!
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas ir programavimas