Roš ha-Šana

2022-09-26
Roš ha-Šana (hebr. ‏ראש השנה‏‎) – žydų Naujųjų Metų šventė (pažodžiui „metų galva“), švenčiama kasmet. Jos data kiekvieną kartą skiriasi, nes žydai metus skaičiuoja nuo biblinio pasaulio sukūrimo. Metų pradžia – tišrej mėnesio 1-2 dienomis (atitinka rugsėjo-spalio mėnesius). Naujieji 5783-iieji metai pagal Judėjų kalendorių šiemet prasidėjo rugsėjo 25-ą dieną.
Pasak judėjų religijos, D-vas kiekvienais metais rašo Naują metų knygą. Tai laikas susikaupti, pagalvoti apie nuveiktus gerus darbus, prisiminti suklydimus, atgailauti už klaidas, pasiruošti ateinantiesiems metams, prašant taikos, sutarimo, sveikatos. Tikėjimas tuo, kad Aukščiausiasis kiekvienam linki gėrio ir sėkmės, šią dieną paverčia švente. 
1-oji Tiūšrej mėnesio diena yra laikoma žmogaus sukūrimo diena. Pirmąją šventės dieną einama prie upės ar kito gamtinio vandens telkinio ir, skaitant maldą, iškratomos drabužių kišenės. Tokiu būdu simboliškai išsivaduojama iš nuodėmių, kurias nusineša vanduo. Šis ritualas vadinamas tašlichu („išmetimu“). Per Roš ha-Šana, 2-ąją tišrej mėnesio dieną, sinagogoje yra pučiamas šofaras – avino ragas.
Roš ha-Šana sutikimas siejamas su šventiška puota, tradiciniais žydų patiekalais.
Savaime suprantama, kad šventinis žydų Naujųjų metų stalas neįsivaizduojamas be saldumynų. Bet kuo čia dėta žuvies galva, granatas ir obuoliai su medumi? 🍽 Gal karščiu alsuojančiame Izraelyje baltoji mišrainė nėra populiari? Pažiūrėkime, kaip Roš ha-Šana žydiško valgio simbolius aiškina Toros išminčiai:
Taigi, pasirodo, kad Naujųjų metų išvakarėse mums siūloma suvalgyti žuvies galvą, kad primintume sau, jog norime patys būti savo likimo „galva“ – suprasti visatos darną, suvokti savo vaidmenį joje ir rasti jėgų bei drąsos įgyvendinti savo svajones.
Granatas kiekviename mūsų įkūnija egoistinių norų ištaisymą į suartėjimo, vienybės ir broliškos meilės norus. Kiekvienas esame tarsi maža vieno vaisiaus sėklytė ir turime susivienyti, kad kartu taptume dvasinės šviesos skleidėju pasaulyje.
Rudens simbolį – obuolį, prieš valgydami nepamirškime pamerkti į medų, kad pasaldintume viską, kas mūsų laukia. Kad gautume ir suprastume pagalbą. Nuodėmių, klaidų taisymas vadinamas „saldinimu“ (amtaka). Mokomės tobulėti, tapti geresniais ir padėti vieni kitiems.
Mieloji mūsų Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos Šeima!
Sveikiname Jus visus su šia reikšmingiausia ir gražiausia metų švente. Kartu ženkime naują žingsnį į prasmingą, saldžių atradimų ir kilnių darbų gyvenimą! 
Linkime išminties, kūrybinio impulso, sveikatos ir laimės bei džiugios šventinės nuotaikos Jums ir Jūsų artimiesiems.
Saldžių ir sėkmingų Naujųjų Metų!
Šana Tova U‘Metuka!
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas ir programavimas