Pesacho šventės belaukiant

2022-04-13
Kiekvieną pavasarį viso pasaulio žydų bendruomenės švenčia tūkstantmečius skaičiuojančią šventę, per kurią prisimenamas žydų tautos išėjimas iš Egipto vergovės. Šiemet šventinė Pesacho savaitė prasidės balandžio 15 d., penktadienį vakare ir tęsis iki balandžio 23 d., šeštadienio.
Žydų išėjimas iš Egipto ir tapimas laisvais žmonėmis yra labai reikšmingas. Pasak Biblijos, žydų tautą buvo pavergęs Egipto faraonas. Jis, kad ir kaip buvo pranašo Mozės prašomas, nesutiko paleisti žydų į laisvę. Ir tuo egiptiečiams užtraukė dešimt Dievo bausmių. Galiausiai izraelitai paliko Egiptą, o nuo besivejančios faraono kariuomenės juos išgelbėjo laiku prasiskyrusi Raudonoji jūra.
Skubėdami pasitraukti iš nesvetingo Egipto žydai nespėjo sulaukti, kol pakils užraugta tešla. Todėl per visą Pesacho laikotarpį nevalgoma jokių raugo turinčių produktų. Jie keičiami macais – neraugintos tešlos paplotėliais. Religingų žydų šeimose per Pesachą įprasta ne tik nevalgyti duonos ir panašių gaminių, bet ir iš namų pašalinti bet kokius jų likučius. Dėl istorinių priežasčių Europos žydai nevartoja ir ryžių bei kitų kruopinių kultūrų, tuo tarpu Rytų žydai gali jas valgyti.
Kol stovėjo Jeruzalės Šventykla, žydų vyrai iš viso regiono traukdavo į Jeruzalę ten atnašauti. Šventyklą sugriovus, tapo įprasta Pesachą praleisti kartu su šeima ar platesne bendruomene. Šventinė savaitė pradedama ir baigiama sederiu – vakariene, ant kurios stalo turi būti įvairių simbolinę reikšmę turinčių produktų ir gėrimų.
Per sederį hebrajų kalba skaitoma Hagada, kurią sudaro Toros fragmentai, jų aiškinimai, pasakojimai, maldos ir kiti tekstai, skirti išėjimui iš Egipto prisiminti. Kadangi vakaras neretai užsitęsia, į jį stengiamasi kuo labiau įtraukti ir sudominti vaikus. Vakarienės pabaigoje jie pakviečiami ieškoti iš anksto paslėpto maco gabalėlio – afikomano, kurį suradusio laukia apdovanojimas. Sederis tradiciškai baigiamas žodžiais „Kitais metais – Jeruzalėje“, tikintis greito Šventyklos atstatymo.
Pesachas moko kaskart iš naujo įvertinti ir branginti tai, ką turime – laisvę, bendruomeniškumą, galimybę patiems būti savo gyvenimo šeimininkais.
Chag Pesach sameach, arba prasmingos artėjančios Pesacho šventės Jums linki labai jos laukiantys Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos 7-8 klasių mokiniai.
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas sukurtas