Kokia Purimo šventės kilmė ir tradicijos?

2023-03-09
Purimo metu ryte ir vakare sinagogoje tradiciškai skaitoma „Esteros knyga“ (dar vadinama „Esteros ritiniu“), kurioje aprašomas žydų išsigelbėjimas nuo piktojo Hamano, norėjusio sunaikinti žydų tautą.
Teigiama, kad Persijos karaliaus žmona žydaitė Estera drauge su savo pusbroliu Mordechajumi sutrukdė Persijos karaliaus patarėjo Hamano klastai ir taip išgelbėjo žydus nuo pražūties. Dažnai pagal šią „Esteros knygos“ istoriją Purimo metu kuriami vaidinimai.
Purimo metu žydai laikosi micvų (religinių priesakų): sinagogoje garsiai skaitoma „Esteros knyga“, o kaskart paminėjus Hamano vardą, barškynes atsinešę vaikai sukelia didelį triukšmą, kad Hamano vardas ir atmintis būtų užtildyti visiems laikams.
Tarp kitų Purimo priesakų yra maisto krepšelių, susidedančių bent iš dviejų skirtingų jau paruoštų valgyti patiekalų, siuntimas draugams. Tradiciškai būdavo kepama ir dalijamasi trikampiais hamantašen sausainiais, dar kitaip vadinamais „Hamano ausimis“. Dar vienas svarbus šventės akcentas yra aukojimas mažiau pasiturintiems.
Purimo šventė ypač patinka vaikams ir jaunimui, nes tada siuvami kostiumai, rengiami vaidinimai, vaikai skatinami žaisti ir išdykauti. Tai šventė, kuomet nusistovėjusi tvarka kartą metuose apsiverčia aukštyn kojomis.
Nors tai juokų ir linksmybių šventė, Purimas turi ir gilesnę prasmę. Pabrėžiama, jog daugybę amžių žydų tauta buvo persekiojama, todėl tokio pobūdžio triukšmingas ir nuotaikingas šventimas suprantamas kaip pergalė prieš visas negandas ir žydų priešus – Hamanus. Holokaustą išgyvenę Lietuvos žydai pateikia atsiminimus apie Purimo šventimą getuose.
Purimas – tai ne pačios tragedijos, o būtent išsigelbėjimo nuo jos minėjimas, todėl jis švenčiamas džiaugsmingai ir triukšmingai.
Šiandien ši šventė yra ypač kupina bendruomeniškumo ir tikėjimo, jog ne tik žydų, bet ir bet kuri kita už savo laisvę kovojanti tauta yra stipri ir gebanti ištverti ir nugalėti visas negandas.
(Parengta pagal Europos žydų kultūros tyrinėtojų medžiagą).
Nuotraukose – 7 klasių Purimui skirto spektaklio artistai ir Gimnazijos šventės dalyviai
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas sukurtas