Gero Šabo visiems linki mūsų 4b klasės vaikai

2022-11-25
„Shabbat Shalom! Gero Šabo! שבת שלום“, – visiems linki mūsų 4B klasės vaikai (auklėtoja Vaiva Seliavienė), papasakoję apie Vilniaus choralinę sinagogą. Ši sinagoga nuo pat įkūrimo išsiskyrė iš kitų Vilniaus žydų maldos namų – pamaldos joje buvo gerai organizuotos, jos vyko pritariant chorui, dėl to sinagoga buvo ir tebėra vadinama choraline. Daug dėmesio pamaldose buvo skiriama pamokslams, kurie iš pradžių buvo sakomi vokiškai, o vėliau – rusiškai. Sinagoga ypatinga ir tuo, jog ji buvo vienintelė, veikusi Vilniuje net sovietinės okupacijos metais.

Truputis istorijos...
Choralinė sinagoga Taharat Ha-Kodesh – vienintelė šiandien veikianti sinagoga Vilniuje, kuri jau nuo jos pastatymo 1903 m. išsiskyrė iš kitų tradicinių miesto sinagogų. Tai buvo pirmoji vieša, vienai uždarai grupei nepriklausanti, sinagoga, telkusi palyginti negausią, tačiau tolydžio didėjančią modernėjančių žydų maskilių bendruomenę. Ši Vilniuje susibūrė XIX a. 3 deš. įtakingų ir išsilavinusių miesto žydų Kacenelenbogenų šeimos namuose, tačiau dėl nuolatinio ir aktyvaus tradicinio gyvenimo būdo besilaikančių žydų pasipriešinimo, viešus maldos namus nuomojamo namo dalyje Vokiečių gatvėje pavyko atidaryti tik 1847 m. Naujosios sinagogos įkūrimas reiškė, jos Vilniuje susiformavo haskalos idėjų šalininkų ratas, bendruomenė, sugebėjusi užsitikrinti religinę ir kultūrinę erdvę bei sudaryti opoziciją dominuojančiai konservatyviajai žydų bendruomenės daliai – misnagdim. Vėliau maldos namai kėlėsi iš vienos vietos į kitą. Dabartinėje savo vietoje, Pylimo g. 39, 1902 m. balandį buvo padėtas pamatinis sinagogos akmuo ir po kiek daugiau nei metų sinagoga jau veikė.

Dabartis...
2003 m. ant sinagogos pritvirtinta paminklinė lenta jidiš ir lietuvių kalbomis, kurioje nurodoma, kad ją 1903 m. pastatė Vilniaus Gaono pasekėjai – šis mitas nutolsta nuo realios sinagogos istorijos, bet priartina ją prie kertinės Vilniaus žydų istorijos figūros.
Choralinė sinagoga šiandien yra viena iš dviejų veikiančių sinagogų visoje Lietuvoje
Didžiuojamės, kad mūsų didelė ir draugiška Šolomo Aleichemo šeima puoselėja žydų tautos istorines vertybes.
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas ir programavimas