Gero Šabo linki 5a klasės mokiniai!

2022-12-16
„Shabbat Shalom! Gero Šabo! שבת שלום“, – mūsų 5a klasės mokiniai (auklėtoja Ūla Zemeckytė), Chanukos belaukdami, visiems linki kartu su Cemachu Šabadu (Tsemakh/Zemach Shabad, 1864–1935) – gydytoju, daktaro Aiskaudos prototipu, humanistu, vienu iškiliausių Lietuvos žydų ir Vilniaus visuomenės veikėju, tapusiu miesto legenda ir savo veikla išgarsėjusiu visame pasaulyje.
Ačiū už puikiai suvaidintą, itin šmaikštu, įdomų, muzikalų, išsamų, juokingą, talentingą ir nuoširdų spektaklį, jaudinančiai atskleidusį unikalios Asmenybės talentą, grožį ir reikalingumą. Šaunuoliai vaikai ir jiems padėję tėvai.
Žinant, kaip aktyviai Cemachas Šabadas stengėsi padėti vargšams, nenuostabu, kad jis tapo pasakos herojaus – daktaro Aiskaudos prototipu. Deja, šis personažas mūsų mieste yra žinomesnis už patį C. Šabadą.
Pasakos autorius Kornejus Čiukovskis memuaruose rašo, kad su daktaru susipažino Vilniuje dar 1912 metais. „Jis buvo maloniausias žmogus, kokį man teko pažinti. Jis gydė vaikus ir vargšus nemokamai. Jeigu pas jį ateidavo negaluojanti maža mergaitė, tai jis dažniausiai vietoje vaistų paskirdavo pieno ar maisto davinius. Kitą dieną galėjai matyti tą pačią mergaitę pas daktarą atnešusią savo katiną, o po kelių dienų prie jo durų laukdavo būrys vaikų“.
👉Siekiant atminti žydų gydytoją Cemachą Šabadą, kuris dažnai pavadinamas daktaru Aiskauda, 2007-ais metais buvo pastatytas jo paminklas.
👉Galima drąsiai teigti, kad jis – legendinė asmenybė, kuri nusipelnė ne tik vilniečių, tačiau ir visos Lietuvos gyventojų pagarbos.
👉Šis daktaras veikė daugelyje organizacijų, kurios padėjo žmonėms vėl atsistoti ant kojų. Jis dažnai padėdavo vargšams, neturintiems pinigų gydytojo paslaugoms.
👉Tauta, atsidėkodama daktarui, Geto aukų aikštėje jam pastatė jaukų paminklą, kuris simbolizuoja šio žmogaus atsidavimą ir draugiškumą.
👉Paminklas iliustruoja ypatingą gydytojo dėmesį vaikams – C. Šabadas vaizduojamas besikalbantis su mergaite, kuri rankose laiko katiną.
👉Paminklas Cemachui Šabadui vilniečių labai mėgstamas iki šių dienų. Padėkoti jam už gerumą galima aplankant skulptoriaus Romualdo Kvinto darbą.
👉Cemachas Šabadas buvo žinomas ir už Vilniaus ribų – bendravo su tokiais to meto Europos intelektualais kaip Albertas Einsteinas, buvo pažįstamas su Jozefu Pilsudskiu, Antanu Smetona. 🫶👓🌂Nors daktaras ir buvo Lenkijos senatorius, tačiau dalyvaudamas politikoje, atstovavo visų žmonių interesams. Jis tikėjo, kad visiems žmonėms turi būti suteiktos lygios teisės.
Didžiuojamės, kad mūsų didelė ir draugiška Šolomo Aleichemo šeima saugo atminimą apie iškiliausius litvakus.

Daugiau informacijos.
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas ir programavimas