Gero Šabo jums linki mūsų 9a klasės mokiniai!

2023-03-24
„Shabbat Shalom! Gero Šabo! שבת שלום“, – Jums linki mūsų 9A klasės mokiniai – artistai (auklėtoja Evelina Karčiauskienė). Jie prisiminė 1914 m. gegužės 6 d. Vilniuje gimusį žydų kilmės Prancūzijos rašytoją, diplomatą, apdovanotą Garbės legiono ordinu, Romeną Garį (Romain Gary). Rašytojas, kurio tikroji pavardė Romanas Kacevas (Kacew), gimė ir gyveno Vilniuje, Didžiosios Pohuliankos (dabar J. Basanavičiaus) gatvės 16 name. 1921-1925 m. jis su mama gyveno Vilniuje, po to trejus metus – Varšuvoje, o 1928 m. abu išvyko į Prancūziją.
Vilniuje, Jono Basanavičiaus g. 16, stovi berniuko skulptūra, vaizduojanti Romeną Gari, kai jis dar buvo Romuška Kacevas. Kodėl jis užvertęs akis ir rankose laiko batą, supranta visi, kurie skaitė „Aušros pažadą“. Apie tai kalba ir Romo Kvinto sukurta skulptūra.
Ačiū mūsų šauniesiems devyntokams už jautrią ir vis aktualesne tampančia Šabato temą – meilę, nuostabiai vaizduojamą Romano Gary!
Kviečiame visus Romaną Garį ir jo kūrybai skirtą skulptūrą aplankyti Vilniuje, Mindaugo ir J. Basanavičiaus gatvių sankirtoje. Mažutė ir trapi berniuko figūrėlė neįprastai atrodo didelėje judrioje sankryžoje. Ji yra šalia namo, kuriame gyveno rašytojas.
Nenustebkime skulptūros rankose išvydę gyvų gėlių puokštę – vilniečiai dažnai taip išreiškia jam savo simpatijas. Tai vienintelis ir itin retas paminklas Romainui Gary, jau tapęs tradicine pasimatymų skyrimų vieta Vilniuje.

Trumpa istorija:
Skulptūrėlės istorija – autobiografinis rašytojo pasakojimas, aprašytas knygoje „Aušros pažadas“, kurioje rašoma apie vaikystę Vilniuje ir susižavėjimą mergaite Valentina. Kovodamas dėl jos dėmesio rašytojas pjaustė ir valgė guminį batą.
Pirklio šeimoje gimęs R. Gary Vilniuje baigė pradinę mokyklą, privačiai mokėsi kalbų, lankė dainavimo pamokas. Vėliau išvažiavo į Varšuvą, Prancūziją.
Prieš išvykstant į Prancūziją Romanas su motina gyveno Vilniuje, Didžiosios Pohulankos (W. Pohulanka) g., 16 numeriu pažymėto namo 4 bute. Motina buvo madų salono savininkė, moteriškų skrybėlaičių modeliuotoja, pirklė, turėjo moteriškų drabužių parduotuvę „Maison Nouvelle“.
Paryžiuje R. Gary dirbo įvairius darbus, studijavo teisę, karo metais buvo karo lakūnas. Vėliau dirbo kino režisieriumi, buvo diplomatas, o nuo 1962 m. užsiėmė tik kūryba.
Pats rašytojas yra pasakojęs, jog jam žaidžiant kieme motina kartais liepdavusi prieiti prie lango ir pakelti į ją akis, kad ši galėtų jomis pasigrožėti. Todėl Vilniuje esančioje skulptūroje berniukas yra aukštai iškėlęs galvą. Skulptūrą sukūrė Romain‘o Gary klubo prezidento Romo Ramanausko paragintas skulptorius Romualdas Kvintas.
Linkime visiems meilės, nes kaip sakė Roman Gary: „Mylėti — vienintelis turtas, kuris didėja, kai juo švaistaisi“!
Ačiū visiems prisidėjusiems prie šio Šabato nuotaikos sukūrimo!

Daugiau informacijos.

Didžiuojamės, kad mūsų didelė ir draugiška Šolomo Aleichemo šeima savo širdyse visada kartu per Šabatą.
Adresas: J. I. Kraševskio g. 5, LT-08118 Vilnius
Tel.: (8 5) 241 0235
El. paštas: rastine@aleichemo.vilnius.lm.lt
Steigėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Teisinė forma – savivaldybės biudžetinė įstaiga.
Mokomoji kalba – lietuvių.
Kodas: 190009352
Gimnazija teikia bendrąjį pradinį, pagrindinį ir 
vidurinį išsilavinimą.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija

©

Dizainas sukurtas