Varniuko Laboratorija

Sausas ledas

Ir ko tik mes netyrinėjome? Ir vandenį, ir garavimo procesą, ir ledą, ir sniegą… Liko patyrinėti sausą ledą. Šį kartą jaunieji Mokslininkai ir Moksliukai aiškinosi, kas yra sausas ledas, kaip jis gaminamas, kas nutinka, kai ledas patenka į šiltą patalpą.

 

Snaigės

Ar žinojote, kad snaigės yra labai gražios ir puošnios? O sniegas gali būti net kelių rūšių! Taigi, šią savaitę mokiniai tyrinėjo sniegą, ieškojo snaigių, nustatė sniego rūšį, jį tirpino ir žiūrėjo, kokių priemaišų jame yra.

 

Ledo planeta

Šią savaitę keliavome po pasaulio ledynus. Domėjomės kaip jie susidaro, diskutavome apie klimato atšilimą, priežastis bei pasekmes. Pamokai džiugią nuotaiką garantavo ledukų žvejyba ir ledo planetos kūrimas.

 

Vandens paviršiaus įtempimas

Šį kartą atlikome daug įvairių bandymų ir įrodėme, kad vandens paviršių dengia nematoma plėvelė, kuri sėkmingai išlaiko lengvus daiktus.

 

Vandens apytakos ratas

Šią savaitę mokiniai domėjosi nenutrūkstama vandens kelione.

 

Pagalba paukščiams

Atrodo, kad tikrai daug žinome apie paukščius. Bet ar susimąstėte, kodėl paukščių snapai yra skirtingos formos? Jaunieji Moksliukai ir Mokslininkai turėjo puikią progą tai išsiaiškinti ir „įlįsti“ į jų plunksnas. O, kad žiemą paukšteliai nesušaltų, pagaminome jiems po lesyklėlę.

 

 

Vandens ir aliejaus tankis

Jaunieji tyrėjai jau nemažai žino apie įvairių medžiagų tankį. Tad šį kartą domėjosi aliejaus ir vandens tankiu. Mokiniai gamino lavos lempas ir sensorinį žaislą mažiems vaikams. Išsiaiškino, kad šalto ir karšto vandens tankis taip pat skiriasi.

 

Kristalų auginimas

Šio užsiėmimo metu mokiniai sužinojo iš ko ir kaip užauginti kristalą bei stebėjo neįprastą reiškinį – žalią ugnį.

 

Pirmoji pamoka „Varniuko laboratorijoje“

Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijoje nuo rugsėjo vidurio pradėjo veikti „Varniuko laboratorija“.  Pačius smalsiausius ir kantriausius mokinius čia subūrė 3a klasės mokytoja Egidija Žukauskienė.

Pirmojo užsiėmimo metu vaikai ne tik susipažino su laboratorijos taisyklėmis, bet ir atliko kelis smagius bandymus. Labiausiai vaikus sužavėjo „Dramblio dantų pasta“.

 

Sliekų gyvenimo ypatumai

Moksliukai ir Mokslininkai domėjosi sliekų gyvenimo ypatumais. Aiškinosi, ar tikrai šie maži padarėliai bijo šviesos ir aštraus kvapo, juos svėrė ir matavo kūno ilgį, bandė nustatyti rūšį. Įdomiausia buvo tyrinėti naktinius sliekus. Martyno naktinis sliekas svėrė net 7 gramus! Užsiėmimo pabaigoje jaunieji tyrėjai įrengė sliekų fermas ir kelias dienas stebėjo paslaptingą jų gyvenimą.

 

Kodėl lapai keičia spalvas?

Šią savaitę mokiniams teko padirbėti iš peties. Jie aiškinosi, kas yra chlorofilas, kaip vyksta fotosintezė.  Atliko kelis įdomius bandymus laboratorijoje ir gimnazijos kieme. Įsitikino, kad augalai „geria“ vandenį. Ypač patiko iš arčiau apžiūrėti lapus pro mikroskopą

 

 

Smagūs bandymai su actu ir soda

Ar žinojote, kad acto ir sodos pagalba galima pripūsti balioną? O, kad sniego senius galima lipdyti rudenį? Gaila, bet netikėtai  į Varniuko laboratoriją atėjo pavasaris ir iš sniego senių liko tik spalvotos putos.

 

Dirvožemio tyrimas

Šią savaitę Mokslininkai ir Moksliukai domėjosi, kokie dirvožemio sluoksniai glūdi žemės gilumoje. Mokiniai ne tik pasidarė vertikalų dirvožemio pjūvį, bet ir pasėjo įvairių prieskoninių augalų. Tyrėjams patiko tirti ir patį dirvožemį. Paaiškėjo, kad gimnazijos gėlynuose žemė neutrali, o teritorijos pakraščiuose šarminga.

O sekmadienio rytą mokytoją Egidiją labai nudžiugino atsiųsta Danieliaus Gustaičio nuotrauka. Pirmieji lapinių burokėlių daigai pasirodė! Valio !

 

Pirmadienį sulaukėme jau gausesnio derliaus. Savo nuotraukas atsiuntė Andrėja, Motiejus ir Giedrė.

      

 

Ugnikalnis

Šį kartą mažieji tyrinėtojai domėjosi ugnikalniais. Mokiniai sužinojo ne tik kaip veikia ugnikalnis, bet ir pasigamino jį patys.

 

Kinetinio smėlio gamyba

 

Medžiagų tirpumas vandenyje

Šį kartą Mokslininkai ir Moksliukai aiškinosi, kas yra molekulė ir atomas, bei pasigamino vandens ir druskos molekulių modelius. Smagiausia mokiniams buvo tirti įvairių medžiagų tirpumą vandenyje.

 

Medžiagų tankis

Šį kartą mokiniai aiškinosi kas yra medžiagų  tankis ir atliko kelis smagius bandymus.

 

Druskos filtravimas

Šią savaitę mokiniai pabuvojo pasakoje „Pelenė“. Teko įveikti sudėtingą užduotį – atskirti druską nuo įsimaišiusių pipirų. Smagu, kad vaikai jau patys formuluoja hipotezes ir atlieka bandymus be mokytojos pagalbos.